Na povel vyslaný ze stanice ESA na Kanárských ostrovech 29. listopadu Fobos-Grunt nereagoval. 1. prosince mají být vyslány další povely tentokrát z australského Perthu. Dosud se podařilo jen oživit rádiový vysílač Fobosu-Gruntu.
30. listopadu se uzavřelo letové okno k Marsu. Sonda by tak podle dosavadního projektu Marsu nedosáhla. Ačkoli naděje na záchranu sondy je velmi malá, objevily se návrhy použít sondu k jiným účelům, například k letu ke vhodné blízkozemní planetce. Blízkozemní planetky jsou podobné Marsovým měsícům Phobos a Deimos, jen mají obvykle řádově 100× menší průměr. Hlavní výhodou blízkozemních planetek je to, že se přibližují k Zemi na malou vzdálenost. Vzdálenost je v kosmonautice jedno z hlavních hledisek rozhodujících o nákladnosti, tedy i proveditelnosti kosmické mise.
Zdroj:
Pokusy o spojení se sondou Fobos-Grunt selhávají. Spadne?, Týden.cz, 1. 12. 2011
Naděje žije, sonda Fobos-Grunt se opět ozvala. Lze ji zachránit?, Týden.cz, 24. 11. 2011
Fobos-Grunt žije! ESA obnovila kontakt se sondou k Marsu, Týden.cz, 23. 11. 2011
Phobos-Grunt Mission, Russian Space Web
To jsou ale zdroje :). Už nadpis „Fobos-Grunt žije! ESA obnovila kontakt se sondou k Marsu“ a následný článek Týdne odráží bídnou informační úroveň české žurnalistiky (natož pak z nich brát – proč nejít k oficiálním zdrojům?).
Nějaké údaje se podařilo zachytit 22. a 23.11. ze stanice ESTRACK v Austrálii. Na konci listopadu došlo k nepatrnému zvýšení perigea na 210 km, apogeum bude nyní cca 310 km. Podle posledních informací je nynější zánik odhadován na 7. ledna +- 7 dní.
Dobrý den,
jsem rád, že moje články aspoň někdo čte až do konce 🙂 Za posledních pár dní už jsou zase další novinky, takže bych mohl napsat „Jak se daří sondě Fobos-Grunt (3)“. Ale to bych mohl v jednom kuse jenom psát nějaké články. Ne, že by mě to nebavilo, ale mám i jiné povinnosti.
s pozdravem Vladimír Kocour