
Umělecká představa exoplanety typu horký Jupiter, která zaniká ve vnější atmosféře hvězdy poté, co hvězda opustila hlavní posloupnost a začala se měnit v červeného obra. Zdroj: NASA.
Astronomové také objevili masivní planetu na překvapivě eliptické dráze kolem téhož červeného obra, s označením BD+48 740, který je starší než Slunce má asi 11× větší poloměr. Wolszczan a další členové týmu: Monika Adamow, Grzegorz Nowak a Andrzej Niedzielski z University Mikuláše Koperníka v polské Toruni, a Eva Villaver z Universidad Autonoma de Madrid ve Španělsku našli důkaz destrukce zaniklé planety během práce u Hobby-Eberly Telescope při studiu starých hvězd a hledání jejich případných exoplanet. Důkaz zahrnuje zvláštní chemické složení hvězdy, a navíc velmi neobvyklou eliptickou dráhu zbývající exoplanety.
„Naše detailní spektroskopická analýza prozradila, že červený obr BD+48 740 obsahuje abnormálně vysoký podíl litha, vzácného prvku, který původně vznikl při Velkém třesku před 14 miliardami let“, řekl Adamow. Lithium je ve hvězdách snadno zničeno při termojaderných reakcích, a to je důvod, proč je jeho vysoký podíl tak neobvyklý. „Teoretici předpověděli jen několik málo velmi specifických okolností, za kterých může lithium ve hvězdách vzniknout, pomineme-li samotný Velký třesk“, dodal Wolszczan. „V případě BD+48 740 je pravděpodobné, že tvorba lithia byla spuštěna hmotou velké exoplanety, která se dostala do vnějších částí atmosféry hvězdy a po spirálovité dráze klesala do jejího nitra. Přitom svoje okolí zahřívala.“

Hobby-Eberly Telescope, kopule. Tímto dalekohledem byl nalezen první důkaz o zániku exoplanety v atmosféře hvězdy. Zdroj: Wikipedia.
„Zachytit samotný okamžik zániku exoplanety v horní atmosféře rozpínající se hvězdy je principiálně velmi obtížné. K tomuto jevu nedochází často, a navíc proběhne rychle. Takový zánik ale poznamená chemické složení hvězdy a to je detekovatelné ještě dlouho po události“, vysvětlil Villaver. „Silně výstředná dráha další, a přitom masivní exoplanety, kterou jsme u červeného obra obohaceného o lithium objevili, ukazuje na nedávnou destrukci exoplanety, která obíhala blíže ke hvězdě.“
Článek popisující objev byl publikován v online vydání časopisu Astrophysical Journal Letters (Adamow et al. 2012, ApJ, 754, L15). Hobby-Eberly Telescope má průměr objektivu 9,2 metru a je součástí McDonaldovy Observatoře v Texasu v USA. Je to společný projekt Texaské university v Austinu, Pennsylvania State University, Ludwig-Maximilians-Universität München a Georg-August-Universität Göttingen. Dalekohled byl pojmenován po hlavních mecenáších Williamu P. Hobbym a Robertu E. Eberlym.
Zdroj:
KENNEDY, Barbara K.: First Evidence Discovered of Planet’s Destruction by Its Star , 20. 8. 2012