
Hubblův teleskop na oběžné dráze kolem Země vyfotografovaný během servisní mise 3B v březnu 2002. Zdroj: NASA.
Objevy uskutečněné pomocí Hubblova teleskopu změnily pohled vědců na vesmír. Hlavní výhodu Hubblova teleskopu – absenci turbulentní zemské atmosféry – sice největší pozemské dalekohledy v zásadě dohnaly díky rozvoji adaptivní optiky, avšak Hubblův teleskop zůstal i přesto výkonným dodavatelem cenných pozorování.
Mezi mnoha astronomickými a kosmologickými objevy učiněnými s pomocí Hubblova teleskopu zmiňme alespoň zpřesnění naší znalosti o stáří vesmíru na 13 až 14 miliard let (do té doby se rozptyl v odhadech pohyboval mezi 10 a 20 miliardami let). Klíčovou roli sehrál Hubblův teleskop při přesných měřeních rozpínání vesmíru, která vedla k formulaci hypotézy o temné energii, která rozpínání vesmíru urychluje.
Podrobnější snímky cizích galaxií ve všech fázích vývoje, včetně rodících se galaxií („galaktických batolat“) z doby mladého vesmíru umožnily lépe pochopit, jak se galaxie vyvíjely. Dalekohled odhalil protoplanetární disky, shluky plynu a prachu kolem mladých hvězd, ve kterých vznikají pozdější planety. S pomocí HST bylo zjištěno, že gamma-záblesky — podivné, neuvěřitelně intenzivní exploze — pocházejí ze vzdálených galaxií během kolapsů masivních hvězd. Na základě dat z Hubblova teleskopu bylo napsáno více než 6000 vědeckých článků.