Damian Peach, známý fotograf objektů sluneční soustavy, především planety Jupiter, uveřejnil osmistránkový Návod na pozorování Jupiteru pro rok 2011 (PDF 614 kB, anglicky) na základě dosavadních zkušeností — zejména zkušeností z posledního roku — a s ohledem na rok 2011.
Jupiter se nachází na vzestupné části ekliptiky. Podmínky jeho viditelnosti se na severní polokouli rok od roku zlepšují. Na podzim minulého roku v důsledku anomálie – dočasně zmizel tmavý Jižní rovníkový pruh (pás) – Jupiter v době opozice a největšího přiblížení k Zemi pravděpodobně překročil jasnost —3 mag.
Planety jsou díky své velké jasnosti a možnosti pozorovat detaily na jejich povrchu už poměrně malými dalekohledy populárními objekty mezi začínajícími astronomy-amatéry. A přestože mezi těmi pokročilejšími je rozšířený skeptický postoj k pozorování planet, mohou amatéři i dnes přispět k planetárnímu výzkum (viz článek Příspěvek amatérských pozorování ke studiu bouří na Saturnu).
V Československu vyšel návod Zdeňka Pokorného a Pavla Příhody Pozorujeme planety (PDF, 7,4 MB) Praha 1986, který je nejmodernější ucelenou českou knižní publikací věnovanou pozorování planet. S nástupem digitální techniky se změnily podmínky. Fotografie získala stejné možnosti jako vizuální pozorovatel, a dokonce jej překonala.
Na internetu lze najít například tyto české (slovenské) návody na pozorování planet a volbu vhodné techniky:
ZMEK, William: Pozorování planet: refraktor versus reflektor (soubor PDF, 1,6 MB), přel. Jan Veselý, in Přednášky ASHK č. 3.
KOCOUR, Vladimír: Přednáška o Jupiteru (předneseno 4. 7. 1998 na 89. setkání ASHK, zápis zhruba hodinové přednášky pro Astronomickou společnost v Hradci Králové, souhrn do té doby známých poznatků dostupných převážně z české literatury, 1998.
ŠMÍD, Libor: Využití videokamery v astronomii (fotografie zákrytů hvězd Měsícem a planet), 2001.
ŘEHOŘ, Zdeněk: Fotografování planet I. (soubor FoceniPlanet.zip (.ppt), 508 kB), Přístrojová a optická sekce ČAS, 2006.
ŘEHOŘ, Zdeněk: Fotografování planet II. (soubor FoceniPlanet2.zip (.ppt), 2,9 MB), Přístrojová a optická sekce ČAS, 2006.
VAŇÚR, Roman: Spracovanie planét – ako to robím ja, 2009.
GRACIAS, Jiří: Astrofotografie chudého, návody na fotografování kosmických objektů (také planet) nejlevnějšími – ale dnešními – prostředky, 2010.